RR9Q+MF Efeler, Aydın
05448119991
bilgi@akademiden.com.tr

Kariyer Yolculuğunda Yanınızdayız

Akademiden Uzaktan Eğitim

Kariyer Yolculuğunda Yanınızdayız

Birçok gencin en çok kararsız kaldığı noktaların başında kariyer planlaması gelir. İyi bir kariyer planı nasıl olmalı? Sorunun cevabı kendini tanımak ve gelecek beklentilerini ifade etmek olarak söylenebilir.

Gelecek beklentisini sadece parasal beklenti olarak görmemek en doğru yaklaşımdır. İyi bir kariyerinde parasal beklentilerinde kesiştiği asıl yer kişisel tatmin duygusunun elde edilmesidir. O halde kişisel tatmin elde edebileceğimiz için hem severek yaptığımız bir işte çalışmalı aynı zamanda bizi memnun edecek miktarda para kazanmalıyız.

KARİYER PLANINDA ALTERNATİFLER

Kariyer planını yaparken birbirinden farklı ancak birbirine yakın seçenekleri olan kariyer planı yapmalıyız. Örneğin İnsan Kaynakları Uzmanı/ Halkla İlişkiler Departmanı, Muhasebe Finans/ Satış departmanı gibi.

DOĞRU YATIRIM KENDİNE YATIRIMDIR

Kariyer planlamasının belkide en önemli unsuru kendine yatırımdır. Kendine yatırım yapana işletmeler yatırım yapmaktan çekinmez. Kariyerimizi planlarken varmak istediğimiz nokta ile bulunduğumuz nokta arasındaki boşlukları akılcı biçimde doldurmalıyız. Bunun için kendimizi geliştirecek eğitimler almalıyız.

KARİYER YOLCULUĞU YAN YOLLARI

 Kariyer hedeflerimize yürürken zaman zaman bu hedefe varmanın zorluğu, yapılacakların fazlalığı, belirsizlik ve bizi destekleyenlerin giderek azalması gibi nedenlerle moralimiz bozulabilir. O zaman bize daha kolay gelen,hazır alternatifler yani yan sokaklar daha cazip gelmeye başlar.Sen yazar olmayı istersin ama kendini zabit katipliği sınavında bulursun.Sen grafiker olarak hayatını kazanmak istersin sigortacı olmuş poliçe peşinde koşarken bulursun kendini. Yapmak zorunda kaldığımız hiç bir işte başarılı olamayacağımızı bilerek kararlar almak zorundayız. İnsan sadece sevdiği işi mükemmel yapabilir. Ne işverenimizin ne de kendimizin mutlu olamayacağı işlerle oyalanmak bir sürü keşkeyi beraberinde getirir. Israrcı olmak,direnmek,koşulları zorlamak,alternatifler bulmaya çalışmak sonunda başarısız olsak bile bizim tercihimiz olduğu için daha doğru ve daha tatmin edicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir